Pískovací kabina

Pískovací kabina je uzavřený pracovní prostor vybavený speciálním zařízením pro tryskání. Uvnitř pískovací kabiny se nachází kabinová pískovačka. Ta dodává abrazivní materiál na povrch a zajišťuje kontrolu nad procesem tryskání. Součástí pískovací kabiny je filtrační zařízení, které zachycuje a odstraňuje prach z pracovního prostoru. Tím chrání operátora a zabraňuje šíření prachu do okolního prostředí. Pro správný proces tryskání je důležité vybrat správné abrazivo (abrazivo pro pískování), které z povrchu odstraní nečistoty a nežádoucí povlaky. Stejně tak je tomu u abraziva do pískovačky. Správný typ a velikost pískovacího abraziva vede k požadovaným výsledkům tryskání. Pískovací zařízení se používají v průmyslových odvětvích, stavebnictví a v dalších oblastech, kde je potřeba čištění, renovace nebo povrchová úprava materiálů.

Pískovací kabina je vhodná pro pískování větších výrobků. Každá kabina je individuálně vyrobena podle požadavků zákazníka. Velikost kabiny může být od menších rozměrů, například 2 x 2 x 2,5 m (d x š x v), až po velké rozměry, například 30 x 8 x 8 m (d x š x v). Vybavení kabiny je přizpůsobeno vytížení. Může být plně automatizovaný systém pro sběr abraziva nebo jednodušší varianta s částečně automatizovaným přepravováním a čištěním abraziva. Každá kabina by měla mít odpovídající filtrační zařízení, které zajistí ideální pracovní prostředí pro operátora. Je také důležité zajistit vnitřní ochranu kabiny – stěny se zakrývají ochrannou plachtou a podlahy jsou vyztuženy silným plechem. Pokud zákazník plánuje používat robotické tryskání, kabina je připravena splnit veškeré požadavky na statiku a nosnost. Více informací o tryskacích robotech Blastman naleznete zde, pokud máte zájem.

Součástí pískovací kabiny je:

Filtrační zařízení

Filtrační zařízení slouží pro odtah prachových částic z pískovací kabiny, které vznikají během pískování. Je důležité, aby byla fitrace správně dimezovaná pro odpovídající prostor a byla tak schopna i při částečně znečištěných filtrech plnit svou funkci. Díky filtraci má pracovník zajištěné lepší pracovní podmínky a viditelnost. To se samozřejmě podepisuje i na dokonalejším výsledku. Zároveň se na výrobku neusazuje prach, takže ho již není potřeba před další povrchovou úpravou čistit.


Sběr abraziva

Sběr abraziva je navrhován dle potřeb zákazníka. K dispozici je více variant – od ručního shrnování do sběrné jámy, po celopodlahový sběr zajišťující přepravu abraziva z každého koutu pískovací kabiny. Naše společnost je schopna dodat systémy:

 • Sběrná jáma – zpravidla umístěna v rohu pískovací kabiny
 • Šnekový dopravník – zpravidla umístěn po stranách pískovacího boxu
 • Pásový dopravník – zpravidla umístěn po stranách pískovacího boxu
 • Shrnovací dopravník – používá se buď v případě celopodlahového sběru a pokryje celý prostor kabiny nebo se využívá pro obvodový sběr tryskacího materiálu


Recyklační systém

Pro zvýšení životnosti abraziva je důležité mít ideální recyklační systém. Součástí recyklačního systému je sběrný systém (viz sekce výše), korečkový dopravník, pračka vzduchu a zásobník. Dle potřeb je možné systém dále vybavit sítem či magnetem pro třídění kovového a nekovového abraziva. Systém musí být vždy dobře odladěn, aby dokázal správně separovat jak těžká abraziva (např. ocelová drť), tak velmi jemná a lehká abraziva (např. balotina). V případě použití pískovacího robota Blastman Robotics se celý systém přizpůsobí potřebám robota tak, aby vždy dostal včas potřebné množství abraziva pro pískování.


Pískovací zařízení

Hlavní částí pískovacího boxu je samotné pískovací zařízení. Většinou se využívá velikost min. 200 litrů. Ve výjimečných případech se dodává tlaková nádoba o kapacitě 300 litrů. Zařízení je umístěno pod zásobníkem s abrazivem, se kterým je propojeno těsnící hadicí pro snížení prašnosti v okolí. Díky dálkovému ovládání, umístěnému na tryskací hadici, může pracovník pohodlně ovládat tlakovou nádobu z vnitřku pískovací kabiny. Bližší informace o tlakových zařízeních naleznete v našem e-shopu zde.


Konstrukce pískovací kabiny

Pískovací kabiny vyrábíme z povrchově ochráněné robustní konstrukce. Velikost konstrukce je dána dle požadavku zákazníka či prostoru. Z naší výroby přichází konstrukce připravena pro smontování u zákazníka. Šetří se tím čas montáže. Velikost konstrukce je přizpůsobena představám zákazníka, aby i v případě zavěšení pískovacího robota či pracovních plošin, měla vždy dostatečnou stabilitu.


Opláštění pískovací kabiny

Pískovací kabiny či boxy lze vyrobit téměř z jakéhokoliv materiálu a téměř v jakémkoli rozsahu. Pokud má zákazník místnost, garáž či budovu, kterou nepoužívá a rád by z toho udělal tryskací box, je přesně cílenými úpravami možné. V případě, že si zákazník od naší společnosti objedná kabinu „na klíč“, tak stěny a strop většinou děláme pomocí sendvičových panelů, které snižují hlučnost v okolí kabiny či boxu. Jejich tloušťka se určuje dle velikosti kabiny a požadovaného odhlučnění.


Další vybavení

Pískovací kabinu dále vybavujeme dle požadavků zákazníka:

 • Pracovní plošiny upravené pro pískovací boxy
 • Automaticky řízené doplňování abraziva do systému
 • Propojení systému s řídícím systémem výrobního procesu (sběr dat během tryskání)
 • Speciální konstrukce pro pískovacího robota Blastman Robotics
 • Bezpečnostní systém pro zachycení pracovníků v případě práce ve výškách
 • VPN propojení se servisním střediskem

Máte zájem o pískovací kabinu ve vaší firmě?

Můžete nám zaslat zprávu nebo 
nás kontaktovat telefonicky.

  Zadejte platný formát
  Zadejte platný formát
  Zadejte platný formát
  Zadejte platný formát

  Odesláním tohoto formuláře souhlasím se zpracováním
osobních údajů. Formulář je chráněn technologií reCAPTCHA – PP & ToS.